Przed wyruszeniem w podróż samochodem

Okres wakacyjny w pełni. W te gorące dni warto wybrać się w dalszą podróż własnym samochodem. Przed wyruszeniem w „wyprawę” warto jednak sprawdzić kilka ważnych elementów wyposażenia naszego pojazdu. Nie chcielibyśmy przecież, aby podczas wakacyjnych przygód trzeba było martwić się o takie szczegóły.

Czy posiadamy wszystko, co może być nam konieczne?

W różnych krajach europejskich panują różne zwyczaje, a czasem diametralnie inne prawo drogowe. Przykładowo w Niemczech będziemy musieli dodatkowo posiadać kamizelki odblaskowe – dla nas i dla naszych pasażerów. W przypadku kolizji czy awarii naszego pojazdu na zachodnich autostradach, powinniśmy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Niezwłocznie, po oznaczeniu miejsca zdarzenia, jesteśmy zobligowani do udania się w ustronne miejsce, najlepiej tuż za barierki bezpieczeństwa – już ubrani w wyżej wymieniony odblaskowy element wyposażenia.

W niektórych przypadkach uratować nas może klimatyzacja samochodowa

Przebywając w pojeździe jesteśmy niejako zamknięci w szczelnej „puszce”, a więc zdecydowanie bardziej podatni na nagrzewanie się. Zawsze warto mieć (jeżeli np. klimatyzacja samochodowa (szczegóły tu) odmówi nam posłuszeństwa) chociaż delikatnie uchylone szyby, także w przypadku, kiedy na dworze pada deszcz. Jest to związane nie tylko z gorącą temperaturą, ale także możliwością spadku stężenia tlenu, a tym samym wzrostu objętości dwutlenku węgla w powietrzu, we wnętrzu naszego pojazdu. Jeśli nie zadbamy o odpowiednią cyrkulację powietrza, to po kilku (kilkunastu) godzinach jazdy będziemy czuć się wyjątkowo senni i niedotlenieni!